piXL PX24IVHFPD 24 Inch Frameless Widescreen Monitor IPS LCD
Earn Reward Points On every purchase
2 Year Guarantee On own brand cartridges
Write a Review
Click & Earn CW Stars
Adding to cart… The item has been added
Multi-Buy Offer:
  • Buy 2+ Save 2%
Brand
piXL
SKU:
MOPIX-PX24IVHFPD
UPC:
Current Stock
411
piXL PX24IVHFPD 24 Inch Frameless Monitor, Widescreen IPS LCD Panel, 5ms Response Time, 100Hz Refresh Rate, Full HD 1920 x 1080, VGA / HDMI, Internal PSU 16.7 Million Colour Support, Black Finish, 3 Year Warranty
With sharp, vivid colours, the piXL PX24IVHF 24" monitor is stylish and benefits from a full HD 1920 x 1080 screen that provides beautiful images, even from a distance. With built in PSU and no separate power pack.
IPS
100Hz Refresh Rate
With 100Hz refresh rate, this monitor delivers fantastic visual fluidity and flawless graphics no matter how quickly the in-game action unfolds.
Model
PX24IVHF
Screen Size
24"
Panel Type
IPS
Resolution
1920 x 1080
Full HD
Aspect Ratio
16:9
Response Time
5ms
Refresh Rate
100Hz
Dot Pitch
0.27 mm
Colour Support
16.7 million
Contrast Ratio
1000:1
Brightness
250 cd/m
Backlight
LED
Viewing Angle
178°(H)/178°(V)
Stand
Tiltable
VESA
75 x 75mm
Ports & Connectors
VGA(D-Sub)×1
HDMI×1
Power
Type - External PSU
Voltage - DC-12V
Consumption - <24W
Stand-by - 0.5W
Colour
Black
Dimensions (H x W x D)
Dimension without base
(W×H×D) 539×320×36mm
Package(W×H×D) 597×380×102mm