piXL PX27UDH4K 27 Inch Frameless Widescreen IPS Monitor 4K LED
Earn Reward Points On every purchase
2 Year Guarantee On own brand cartridges
Write a Review
Click & Earn CW Stars
Adding to cart… The item has been added
Multi-Buy Offer:
  • Buy 2+ Save 2%
Brand
piXL
SKU:
MOPIX-PX27UDH4K
UPC:
Current Stock
219
piXL PX27UDH4K 27 Inch Frameless IPS Monitor, 4K, LED Widescreen, 5ms Response Time, 60Hz Refresh, HDMI, Display Port, 2x USB-A+, USB-B+, USB-C 16.7 Million Colour Support, VESA Mount, Black Finish, 3 Year Warranty
Experience colours and clarity like never before with the piXL PX27UDH4K 4K monitor.
Model
PX27UDH4K
Screen Size
27"
Panel Type
IPS
Viewing area
596.74x335.66(mm)
Viewing angle
89/89/89/89
Dot pitch
0.1554 mm
Display color
1.07B(8-bit + Hi-FRC)
Color gamut
79% NTSC
81% Adobe RGB
82% DCI-P3
100% SRGB
Resolution
3840 x 2160 @ 60HZ
Aspect Ratio
16:9
Response Time
5ms
Refresh Rate
60 Hz
Colour Support
16.7 million
Contrast Ratio
1000:1
Brightness
320 cd/m2
Backlight
LED
Stand
Tiltable
VESA
100 x 100 mm
Ports & Connectors
USB-A x 2
USB-B
USB-C
DisplayPort
HDMI
Power
Type External Power
VoltageDC 12V
Consumption<28W
Stand-by0.4W
Environmental Certification
MPR II
Colours
Black
Dimensions (H x W x D)
Unit (W xD x H)660 x 155 x 428 mm
Master box (W xD x H)673 x 490 x 441 mm (3 pcs)